شرح_دروس_معرفت_نفس 

استاد_صمدی_آملی

خوب،میخواهی به حیاتِ انسانی برسی؟

به اذن او بباید رهنمون را          

بگیرد چهار مرغ گونه گون را

می خواهی حیات انسانی را پیدا کنی، راهی جز پرسیدنِ از حقیقتِ عالم نداری؛ باید بپرسی راهِ رسیدنِ به حیاتِ انسانی چیست؟ چون دیگران نمی دانند؛ مکاتب مادّی نمی توانند به من و شما راهِ حیاتِ انسانی را نشان دهند. 

چه کسی باید من و شما را راهنمائی کند؟ 

به اذن او بباید رهنمون را»، 

باید رفت به درگاهش و گفت: خدایا من قوۀ شهوت دارم چه کنم؟ چگونه خلاص شوم؟ می گویند چَشم؛ برو کتاب نکاحِ_فقه مرا بخوان. برو    ائمۀ من (سفرای_الهی) به تو می فرمایند چگونه ازدواج کنی و زمان و چگونگی جماع تو چه باشد، زمان جماع تو شب شنبه نباشد؛ روزِ شنبه نباشد شبِ یکشنبه نباشد روزِ یکشنبه نباشد و . . 

آداب دارد، پدر و مادر باید آداب داشته باشند، نمی شود در نظامِ_هستی دو مرد و زن بی ادبانه با هم جمع شوند و هرچه می خواهند تحویلِ عالَم بدهند. 

مگر عالم ، موجودات را بیجا تحویل تو داد؟ مگر این آب و خاک حساب شده نیست؟ مگر این نان که در دستِ توست و می خوری حساب شده نیست؟ اگر نانوا آنرا بد بپزد یا خمیر کند و یا بسوزاند دعوا می کنی، تو که حاضر نیستی یک نانِ نانوا را اینطوری تحویل بگیری چطور می خواهی فرزند را همینطور لاابالی تحویلِ اجتماع بدهی؟ این حسابش با کیست؟ مسئولیتش با کیست؟ 

ما از شرعِ مقدس باید بخواهیم؛ خدایا می خواهم بچه دار شوم، می خواهم ازدواج کنم چگونه صلاح میفرمائی؟ باید به اذن ایشان رهنمون بگیریم و این چهار مرغِ صفاتِ حیوانی را بکُشیم، نه آنطور که دلمان می خواهد. 

اگر بخواهیم بدونِ دستورِ شریعت راه برویم، لازمه اش این است که چهار مرغ تقویت می شوند؛ کشته نمی شوند.

samad1001@

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها